Czad to potoczna nazwa tlenku węgla (CO).
Tlenek węgla jest gazem, który w temperaturze pokojowej jest bezbarwny, bezwonny i niedrażniący. Posiada nieco mniejszą gęstość od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Występuje w naturze, jako gaz kopalniany. Ale jest także ubocznym produktem działania człowieka – powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla czy ropy. Jest silnie toksyczny dla człowieka.

Toksyczność tlenku węgla wynika z jego 250–300 razy większego od tlenu powinowactwa do hemoglobiny, zawartej w erytrocytach krwi. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Bardzo szybko tworzy połączenie z hemoglobiną zwane karboksyhemoglobiną, które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną).

Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Śmiertelna toksyczność w połączeniu z niewykrywalnością przez nasze zmysły czyni czad niezwykle groźnym cichym zabójcą.

Projekt realizowany w ramach kampanii
Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej
NIE dla czadu